Medovina, nápoj mnoha chutí a vůní
Medovina - úvod
Medovina je tradičním nápojem na našem území. Chlazená medovina je výborným aperitivem, ohřívaná medovina příjemně rozehřeje, míchaná medovina s dalšími nápoji dodává aroma a samotná pak má i blahodárné účinky na zdraví. Naším cílem je umožnit zákazníkům přístup k širokému výběru ze spektra vyráběných medovin v ČR. Chtěli bychom Vám zpřístupnit a přiblížit tradiční nápoj, který je obecně spjatý pouze s akcemi jako jsou sváteční a historické trhy.
Medovina - historie
Medovina je patrně jedním z nejstarších alkoholických nápojů. Zprávy o zkvašeném medovém nápoji pocházejí již od starých Řeků, Egypťanů a dob říše Římské. Zejména je pak spojována s keltskými, germánskými a vikingskými kmeny, které hojně využívaly vlastnosti kvašení cukru obsaženého v medu k výrobě alkoholického nápoje „Metheglinu“. Na výsluní popularity je pak medovina v době středověku, než je vytlačena pivem, vínem a destilovanými alkoholickými nápoji.
Medovina - výroba
Medovina je alkoholický nápoj ze zkvašeného roztoku včelího medu s kvalitní vodou upraveného nebo neupraveného výtažkem z chmelu, koření, bylin nebo ovocnou šťávou. Zakvašený vinnými kvasinkami kvasí při 20°C a zraje při nízké teplotě. Čirá medovina se stáčí jako víno.
Nevařená medovina se získává smícháním panenského medu s vodou za chladu nebo za mírného zahřívání. Tento způsob vyžaduje vysoce kvalitní druhy medů, které mají lahodnou vůni a chuť, jež by se zahříváním roztoku odstranila.
Vařená medovina se vyrábí vařením medu s vodou. Po dobu vaření se odstraňuje pěna spolu s nečistotami. Vaření trvá tak dlouho, až se pěna přestane tvořit.
Ovocná medovina vařená i nevařená se vyrábí tak, že se část vody nahradí ovocnou šťávou. Ovocné medoviny snadněji kvasí a lépe se čiří.